خرید لباس آنچه‌بايد‌ درباره سرطان سينه بدانيد

جام جم آنلاين: سرطان سينه يكي از شايع‌‌ترين سرطان‌ها در ميان زنان محسوب مي‌شود. سن ابتلا به اين بيماري در كشور ما اكنون بين 45 تا 55 سال رسيده، در حالي كه اين سن در كشورهاي غربي بين 50 تا 60 سال است.
سن بالا ، سابقه فاميلي ابتلا به اين سرطان، اولين حاملگي بالاي 30 سال، قاعدگي زير 12 سال، يائسگي بالاي 55 سال ، عدم حاملگي ، عدم شيردهي و هورمون‌ درماني بعد از يائسگي از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سينه هستند.
سرطان سينه جزو سرطان‌هاي نسبتا شايع و خطرناك در بين زنان است و درمان موفقيت‌آميز اين سرطان بستگي به تشخيص اوليه و مراقبت‌هاي پزشكي دارد.
معاينه سينه به صورت ماهانه توسط فرد براي تمام زنان امكانپذير است و بهترين زمان براي معاينه بعد از دوران قاعدگي است به دليل اين‌كه در آن زمان دردناكي سينه مربوط به هورمون‌ها ‌ست. معاينه سينه مي‌تواند زنان را از بروز سرطان سينه پيشگيري كند.
مريم كاشانيان، رئيس بيمارستان شهيد اكبرآبادي تهران در حاشيه همايش اطلاع رساني درباره بيماري سرطان سينه گفت : ‌سرطان سينه يكي از شايع‌ترين سرطان‌ها در بين زنان است و از هر 11 زن يك نفر به اين بيماري مبتلا مي‌شود. افرادي كه هورمون‌هاي خارجي مصرف مي‌كنند، فاكتورهاي ژنتيكي و افرادي كه زود به بلوغ و به يائسگي مي‌رسند، بيشتر در معرض سرطان سينه قرار دارند و زناني كه به كودك خود شير مي‌دهند و سابقه حاملگي داشته‌اند نيز كمتر به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند.
دكتر كاشانيان افزود : زنان بالاي 50 سال هر سال و زنان 40 سال هر 3 سال يك بار بايد در تست‌هاي غربالگري شركت كنند. تصويربرداري از پستان به وسيله اشعه ايكس ماموگرافي ناميده مي‌شود.
معاينه راديوگرافيك پستان جزو مهمي از فرآيند غربالگري در زنان بدون علامت است و بايد در تركيب با معاينه كامل باليني انجام گيرد. در زنان علامت‌دار و در معرض عوامل خطرزا زمان انجام اولين ماموگرافي و فواصل آن با نظر پزشك متخصص تعيين مي‌شود.
بالا رفتن سن، عوامل تغذيه‌اي
رئيس بيمارستان شهيد اكبرآبادي معتقد است: بالا رفتن سن، عوامل ژنتيكي، سابقه خانوادگي سرطان پستان، عوامل هورموني، عدم سابقه زايمان يا زايمان اول تا سن 30 سالگي، عوامل محيطي از جمله عوامل تغذيه‌اي و نحوه زندگي، استفاده از بعضي از داروهاي هورموني، شناسايي اين عوامل خطرزا و پيگيري باليني هر بيمار درمان سريع و بهتر را امكانپذير مي‌سازد.
حميدرضا ميرزايي، متخصص زنان هم در خصوص بروز سرطان سينه در زنان گفت : زنان در سنين 40 سال به بالا براي ماموگرافي سالانه و همچنين براي معاينات دوره‌اي بايد مراجعه كنند تا از بروز سرطان سينه در آنها پيشگيري شود.
چاقي، ازدواج ديرهنگام، شير ندادن به فرزند
دكتر ميرزايي مي‌افزايد؛ چاقي، ازدواج دير هنگام، شير ندادن به فرزند، حاملگي در سن بالا و وجود يك بيمار مبتلا به اين عوارض در خانواده از مهم‌ترين فاكتورهاي خطر ابتلا به سرطان سينه محسوب مي‌شود.
وي معتقد است بيماران پس از درمان‌هاي اوليه جراحي و شيمي‌درماني بايد به صورت پيگير ابتدا به صورت هر 3 تا 4 ماه و سال‌هاي بعد 4 تا 6 ماه آزمايش‌هاي تكميلي و معاينات سالانه را انجام دهند اما به طوركلي توصيه مي‌شود زنان بالاتر از 40 سال معاينات منظم سالانه ماموگرافي را داشته باشند و در خانواده‌اي كه يكي از اعضايشان در سنين پايين به اين بيماري مبتلا شده است توصيه مي‌شود براي بررسي‌هاي غربالگري 5 سال زودتر از سن ذكر شده بررسي‌هاي تشخيصي را انجام دهند.
سرطان‌هاي زنانه
ابوالفضل مهدي‌زاده، متخصص زنان و زايمان گفت : تست‌هاي پيشگيري از سرطان سينه و ماموگرافي از 40 سالگي به بالا بايد انجام شود و اگر زني سابقه سرطان سينه در يكي از اقوام درجه اول خود را داشته باشد بايد از35 سالگي اين تست‌ها را انجام دهد.
وي افزود: بعد از سرطان سينه شايع‌ترين سرطان در بين زنان سرطان تخمدان، رحم و گردن رحم است اما شيوع سرطان گردن رحم به دليل كاهش بيماري‌هاي مقاربتي كاهش پيدا كرده است. براي جلوگيري از سرطان رحم چكاپ و انجام تست‌هاي سرطان ضروري است. علت بيماري سرطان ناشناخته است و نمي‌توان گفت از چه طريقي سرطان ايجاد مي‌شود.
دكتر مهدي‌زاده گفت : تشخيص سرطان دهانه رحم و رحم بايد قبل از بروز علائم انجام گيرد و شايع‌ترين علامت در سرطان سينه خونريزي و لكه‌بيني در زنان است. مصرف غذا در ظروف يك بار مصرف و خوردن غذاهاي داغ در اين ظروف باعث آزاد شدن ملانين موجود در ظرف مي‌شود كه مي‌تواند باعث بروز سرطان سينه و رحم شود.
دكتر نادعلي عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي هم اظهار كرد : پيش‌بيني مي‌شود در سال 2020، 17 ميليون نفر در جهان مبتلا به انواع سرطان‌ ‌شوند كه اين روند در كشورهاي در حال توسعه از رشد بالايي برخوردار است.
به گفته او 12 درصد افراد مبتلا به سرطان در كل دنيا به دليل اين بيماري فوت مي‌كنند كه در كشور ما اين روند از درصد بالاتري برخوردار است.