خرید لباس الحیات: این شبکه ایرانی، شبکه‌های رسانه‌ای ما را نابود می‌کند

یک روزنامه سعودی در شماره دیروز خود نوشت: شبکه «العالم»، تنها دنبال چیرگی بر رسانه‌های سعودی نیست، بلکه به دنبال نابودی آنهاست.
به گزارش «»، روزنامه «الحیات» در این نوشتار به تحلیل و حمله به برنامه «انقلاب‌الصوره» (تصویر واژگون) شبکه «العالم» پرداخت.
بنا بر این گزارش، «انقلاب‌الصوره» یکی از برنامه‌های شبکه «العالم» است که از سال گذشته و برای مقابله با نشر اکاذیب در شبکه‌ها و رسانه‌های عربستان سعودی علیه ایران به صورت هفتگی پخش می‌شود.
این برنامه با نقل اخبار، تصاویر، تحلیل‌ها و اکاذیب رسانه‌های سعودی، با بهره‌گیری از مستندات تصویری، مکتوبات، و تحلیل کارشناسان نخبه جهان عرب، ضمن آشکار نمودن دروغ پراکنی این رسانه‌ها، موجب تضعیف و بی اعتمادی افکار عمومی به رسانه‌های نامبرده شده است، چراکه مخاطبان از طریق این برنامه، نقش رسانه‌های وابسته سعودی در تضعیف محور مقاومت در منطقه و همگامی با رژیم صهیونیستی و آمریکا را به خوبی می‌‌بینند؛ مسأله‌ای که واکنش آشکار این رسانه‌ها را در پی داشته است.
الحیات در این نوشتار، به جزیی‌ترین بخش‌های برنامه «انقلاب‌الصوره»، از جمله: تیتراژ، رنگ، نور، صدا، تصاویر و موسیقی برگزیده شده در تیتراژ، نحوه و لحن گفتار مجری‌ها، واژه‌های به کار رفته در متن و حرکت دوربین پرداخته است.
این روزنامه، برنامه شبکه «العالم» را این گونه توصیف می‌کند: «انقلاب‌الصوره»؛ برنامه‌ای تبلیغاتی از شبکه «العالم» ایران است که مجریان آن با صدا، حرکت، واژه‌ها و چهره خود نقش کسی را می‌گیرند که می‌خواهد با آرامش یا شدت یک مته برقی مخاطب را قانع کنند.
نویسنده این مقاله با اشاره به تیتراژ برنامه «انقلاب‌الصوره» می‌افزاید: تصاویری از زمین ویران شده به همراه موسیقی، دیوارهای فرو ریخته، پنجره‌های فلزی، و میله‌های فلزی برآمده از پایه ساختمان‌ها و دیوارها، و موانع و بلوک‌های سیمانی رها شده روی زمین، تصاویری هستند که می‌خواهند القا کنند جنگی در اینجا رخ داده است.
این روزنامه چنین ادامه می‌دهد: سپس دوربین با حرکت‌های انتقالی وارد می‌شود و هر لحظه نام مؤسسه‌های رسانه سعودی «ام بی سی»، «ایلاف» و «العربیه» جلوی تصویر می‌آید. آخرین نام، گاه به صورت درست و گاهی به صورت وارونه مانند آن که مقابل آینه قرار گرفته باشد، نوشته می‌شود. رنگ‌های استفاده شده در این صحنه در حوزه رنگ‌های متمایل به خاکستری مانند رنگ زنگ آهن، برنز، زرد، سیاه، قهوه ای کثیف و به طور کلی همه رنگ‌های غم انگیز محصور شده و در پایان، حشره‌ای بزرگ که بیشتر به نظر می‌آید، مگسی بزرگ باشد، با صدایی زننده از تصویر رد می‌شود.
نویسنده این نوشتار، نگرانی خود را از برنامه «انقلاب‌الصوره» چنین بیان می‌کند: آشکار است به کار بردن این رنگ‌ها و همچنین موسیقی و تصاویر، نشانگر تمایلی بسیار شرورانه و خصمانه نه تنها برای پیروزی بر رسانه‌های عربستان سعودی، بلکه برای از بین بردن آنهاست.
این رسانه سعودی در ادامه برای هر یک از رنگ‌های به کار رفته در برنامه «انقلاب‌الصوره» تفسیری داده، به صورتی که رنگ زرد پس زمینه بخشی از تیتراژ را که نام برنامه روی آن نوشته شده، نشانگر حزب‌الله لبنان دانسته و به آن خرده گرفته است.
این گزارش می‌افزاید: الحیات در واکنش به موضوع‌های این برنامه می‌نویسد: این برنامه محتوا و موضوع‌های خود را از روزنامه‌ها و رسانه‌های عربی (عربستان سعودی) می‌گیرد و با تحلیل و تفسیر‌های مغرضانه آغاز می‌کند، سپس با بیان نظریه‌هایی بسیار دور از موضوع، نتیجه‌هایی می‌گیرد که کاملا بر پایه فرضیه‌ها استوار است.
در بخش دیگری از این مقاله، به تحلیل برنامه «انقلاب‌الصوره» شبکه «العالم» روز 25 اردیبهشت سال جاری می‌پردازد که در آن، به آشکارسازی دروغ‌پردازی روزنامه‌های کویتی به پشتیبانی رسانه‌های سعودی درباره ادعای دستگیری اعضای یک شبکه جاسوسی طرفدار ایران در کویت پرداخته و تلاش شده تا «العالم»، شبکه ای با رنگ و بوی شیعی توصیف شود، تا از این راه، درباره واقعیت‌های آشکار شده پیرامون دروغ پردازی‌های رسانه‌های کویتی و عربستانی بذر تردید بکارد.
این روزنامه در این راستا می‌افزاید: این برنامه با پرداختن به مطالب روزنامه «القبس کویت» این گونه اظهار می‌کند که این روزنامه در حال فرافکنی علیه ایران است و پس از آن نقل قول رسانه‌های عربی (سعودی) از روزنامه «القبس» را مغرضانه می‌داند.
در اینجا جمله‌هایی به صورت گزارش درباره فتنه‌هایی در کویت خوانده می‌شود و در آن، گوینده به گونه ای وانمود می‌کند که گویا، قلبا از کویت در مقابل عربستان سعودی دفاع می‌کند.
سپس این گزارش به نمایندگان (سلفی و شیعه) کویتی و تبادل اتهامات بین آنها می‌پردازد و این گونه اشاره می‌کند که رویدادهای سابق می‌تواند زمینه‌ای برای فتنه انگیزی در کویت باشد. ناگهان از یک حادثه کوچک به یک فتنه میکروبی بزرگ که یک کشور را در بر می‌گیرد، منتقل می‌شویم. به صورتی که از موضوع دستگیری جاسوسان به مسأله 35 درصد از مردم کویت پرداخته می‌شود.
الحیات به این نوشتار چنین پایان می‌دهند: این شبکه از یک سو اظهارات طباطبایی از نمایندگان (سلفی) کویت را درباره این که موضوع شبکه جاسوسی باید به عنوان یک مسأله سیاسی در نظر گرفته شود و نه جنایی، به تمسخر می‌گیرد و از سوی دیگر، نوشته‌های «یاسر الصالح»، نویسنده کویتی در دفاع از ایران را می‌ستاید.
اظهارات گوینده پس از آن به سخنان نصرالله پایان می‌یابد که می‌گوید بزرگترین فتنه دشمنان امت، فتنه بین اهل تسنن و شیعیان است. تا به این نتیجه برسد که سخن دو تن از رهبران عرب، صرف نظر از محتوای سخنانشان بیهوده و باطل است. این دو تن یکی حسنی مبارک، رییس‌جمهوری مصر و دیگری ملک عبدالله پادشاه اردن است که هر دو از بزرگترین کشورهای عربی به شمار می‌روند.
در واقع، نویسنده این نوشتار از این نکته اساسی غافل شده که مخاطبان جهان عرب، امروزه با دسترسی به منابع گسترده و متنوع، قادر به گزینش رسانه‌های مورد نظر خود هستند و برگزیدن «العالم» توسط مخاطبان عرب زبان نیز به دلیل بازتاب واقعیت‌ها از سوی این شبکه است.
این واکنش رسانه‌های وابسته به محور اعتدال (کشورهای محافظه‌کار عرب که خواستار صلح با رژیم صهیونیستی هستند) در پی آن است که در ده روز اخیر، بیش از بیست روزنامه و سایت مستقل عربی با انتقاد شدید از این کشورها، قرار گرفتن شبکه «میکس» رژیم صهیونیستی بر نایل ست را همراهی این کشورها با رژیم صهیونیستی دانسته‌اند.
رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی و مصر تلاش دارند با حمله به العالم این کار را توجیه کنند.
به نظر می‌رسد، شبکه «العالم» که به دلیل فعالیت‌های روشنگرانه خود، جایگاه ویژه ای را در افکار عمومی منطقه به ویژه میان اعراب به دست آورده، در فرآیندی برنامه‌ریزی شده، مورد هجمه رسانه‌های وابسته به کشورهای سعودی و مصر قرار می‌گیرد.