خرید لباس عوارض شهرنشيني چیست؟

جام جم آنلاين: با توجه به اين‌كه ترافيك زياد موجب افزايش آلودگي هوا مي‌شود ، مشخص شده كه طول عمر افراد در شهرهاي بزرگ به دليل بيماري‌هاي ناشي از آلودگي هوا كمتر است.
در چند سال اخير، مرگ‌ومير ناشي از بيماري‌هايي نظير سرطان و بيماري‌هاي مزمن ديگر افزايش يافته؛ اما به طور كلي باز هم بيشتر مرگ‌وميرها و بيماري‌هاي ريوي و تنفسي غيرقابل علاج در شهرهاي بزرگ با ترافيك زياد و هواي آلوده بوده است.
ترافيك و حساسيت در كودكان
آلودگي ناشي از ترافيك خطر ابتلاي كودكان به آسم و حساسيت را تا 50 درصد افزايش مي‌دهد. كودكاني كه محل زندگي‌شان نزديك به خيابان‌هاي شلوغ يا اتوبان‌هاي پرترافيك است، بيشتر از بقيه در معرض ابتلا به انواع حساسيت‌ها هستند.
محققان در بررسي‌هاي خود روي 2900 كودك 4 ساله و 3000 كودك 6 ساله، به اين نتيجه رسيدند آنهايي كه به واسطه محل زندگي يا شاغل بودن والدين مجبورند هر روز به همراه والدين، مسير‌هاي طولاني را در محيط‌هاي پرترافيك سپري كنند، بيشتر دچار آسم و آلرژي شده‌اند.
درختكاري خيابان‌ها و كاهش آسم
محققان اعلام كرده‌اند ميزان بروز و شدت آسم در افرادي كه در مناطق و خيابان‌هاي پردرخت زندگي مي‌كنند، كمتر است.
وجود درخت‌هاي پشت سر هم در مناطق شهري و دور از طبيعت به كاهش بروز و شدت علائم كمك قابل ملاحظه‌اي مي‌كند.
آمار نشان مي‌دهد به ازاي هر 343 درخت در هر كيلومترمربع، ميزان بروز آسم تا 29 درصد كاهش مي‌يابد.
با توجه به اين‌كه ميزان شيوع آسم از دهه 80 رو به افزايش گذاشته و اين شيوع در ميان كودكان شهري بشدت بيشتر است، استفاده از درختكاري خيابان‌ها مي‌تواند راهي مفيد براي مقابله با اين بيماري باشد.
از نظر متخصصان، درختان به دليل تصفيه هوا و افزايش توليد اكسيژن موجب سلامت عمومي افراد بويژه كودكان و تسهيل تنفس آنها مي‌شوند و بروز حملات آسم را به تعويق مي‌اندازد.بررسي‌هاي 5 ساله محققان نشان داد ميزان آسم در مناطقي از شهر‌ها كه فضاي سبز و درختان بيشتري دارد، به مراتب كمتر از ساير نواحي شهري است.
البته اين شرايط تنها شامل كودكان نيست و به تنفس راحت‌تر بزرگسالان و مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي و عروقي نيز كمك مي‌كند.
فقدان تابش نور طبيعي
تحقيقات نشان داده ميان فقدان تابش نور طبيعي خورشيد و بروز سرطان ريه ارتباط وجود دارد.
محققان اطلاعات موجود در پايگاه‌هاي بين‌المللي از جمله سازمان بهداشت جهاني را مورد بررسي قرار دادند و دريافتند ميزان بروز سرطان ريه در 111 كشوري كه آفتاب چنداني ندارند، بسيار بيشتر است.
بنابر همين گزارش، آنها عواملي مانند سيگار، آلودگي هوا و ابري بودن آسمان را مورد بررسي قرار دادند.
با وجود اين‌كه برخي افراد تصور مي‌كنند تابش نور خورشيد فقط مضر است و منجر به بروز عوارض پوستي و بعضا سرطان مي‌شود؛ اما فقدان تابش نور خورشيد نيز عوارضي در بدن ايجاد مي‌كند كه يكي از مهم‌ترين آنها آمادگي بيشتر بدن براي ابتلا به سرطان ريه است.
بررسي‌ها ثابت كرد در 75 تا 85 درصد از موارد ابتلا به سرطان ريه سيگار موثر بوده است؛ اما در مكان‌هايي كه تابش نور خورشيد به اندازه كافي بوده، ابتلا به اين سرطان به طور قابل ملاحظه‌اي كاهش داشته است.
با توجه به اين‌كه شيوع سرطان ريه ميان زنان و مردان تقريبا مشابه است و در سال حدود يك ميليون نفر قرباني مي‌گيرد، توجه به عوامل موثر در بروز آن نيز حائز اهميت است.
نورهاي مصنوعي
مطالعات نشان داده كار كردن در نورهاي مصنوعي، احتمال بروز انواع سرطان بويژه سرطان پروستات را افزايش مي‌دهد، حتي اگر محيط كار در شب به دليل استفاده از لامپ‌هاي زياد مانند روز روشن باشد، باز هم احتمال افزايش ابتلا به سرطان وجود دارد.
محققان اعلام كرده‌اند كار كردن طولاني در معرض نورهاي مصنوعي براي مردان بيشتر ضرر دارد و علاوه بر سرطان پروستات، احتمال بروز سرطان ريه را نيز در آنها افزايش مي‌دهد.
محققان معتقدند استفاده از روشنايي لامپ‌ها به دليل مصرف برق و ايجاد دامنه مغناطيسي در محدوده خود، مي‌تواند به سلامت افراد بويژه مردان صدمه بزند.
به نظر كارشناسان،‌ اين حوزه مغناطيسي 2 تاثير مخرب دارد كه يكي از آنها صدمه زدن به سيستم ايمني و سركوب آن است و ديگري اختلال در ساعت بيولوژيك بدن كه هر دوي اين موارد، تهديد جدي براي سلامت به شمار مي‌روند.بررسي‌ها نشان داده چنانچه افراد به طور متوسط بخشي از كارهاي روزانه و فعاليت‌هاي خود را در نور مصنوعي انجام دهند، 30 درصد در معرض خطر قرار مي‌گيرند؛ اما اگر كاملا نوبت كاري‌شان در شب است، با توجه به نوع لامپ‌ها، اين خطر به 60 درصد خواهد ‌رسيد.
گل‌هاي طبيعي و بهبود بيماران
محققان اعلام كرده‌اند وجود گل‌هاي طبيعي به افزايش ميزان انرژي و بهبود سريع‌تر بيماران كمك مي‌كند.
محققان دانشگاه كانزاس سيتي اعلام كرده‌اند بردن گل براي بيمار نه‌تنها موجب شادي مي‌شود، بلكه به نوعي جسم و روح فرد را نيز تقويت مي‌كند.بررسي‌ها نشان مي‌دهد وجود گل‌هاي طبيعي در اتاق بيماران موجب مي‌شود ميزان استفاده بيمار از داروهاي مسكن و آرام‌بخش كمتر شود.
از سوي ديگر ميزان خستگي،‌ ضعف و اضطراب كاهش مي‌يابد و به طور كلي وضعيت جسمي و روحي بيمار با وجود گل‌هاي طبيعي بهتر مي‌شود.
محققان بيماران را به 2 گروه تقسيم كردند. در اتاق گروه اول، گل‌هاي طبيعي قرار دادند و در اتاق گروه دوم تلويزيون.مشخص شد بيماراني كه در اتاق خود تلويزيون داشتند، بيشتر وقت خود را سرگرم ديدن برنامه‌ها بودند كه جز سرگرم شدن، فايده‌اي برايشان نداشت؛ اما بيماراني كه در اتاقشان گل‌هاي طبيعي داشتند، بيشتر استراحت كردند و تا 91 درصد احساس بهتري پيدا كرده بودند.
علاقه بيماران به درمان‌هاي طبيعي
مطالعات نشان داده در حدود 38 درصد بزرگسالان در بيماري‌هاي خود تمايل به مصرف داروهاي طبيعي و سنتي و طب مكمل دارند.در حال حاضر بسياري از بيماران به دليل نگراني از عوارض داروهاي شيميايي، ترجيح مي‌دهند از درمان‌هاي مكمل و داروهاي طبيعي استفاده كنند.