خرید لباس آقایان وزارت خارجه مزاح می کنند یا نگران وجهه روسیه و چین‌اند؟

سرویس سیاست خارجی ـ اگر این گفته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نقل از مسئولان وزارت خارجه درست باشد که معتقدند حمایت چین و روسیه از قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت، در واقع به سود ایران بوده و این دو کشور با این کار، جلوی فتنه بالاتر را گرفته و رأیشان را برای دلسوزی به ایران مطرح کرده‌اند، تا مسائل دیگری در جامعه بین‌المللی پیش نیاید، باید راه انتقادها و تشکرهایمان از اعضای شورای امنیت سازمان ملل را برعکس کنیم.
به گزارش «»، خبرگزاری‌های داخلی امروز، سخنان یکی از نمایندگان مجلس در ارتباط با رأی روسیه و چین علیه ایران را این گونه منتشر نمود؛ «نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از جلسه این کمیسیون با حضور مسئولان وزارت امور خارجه خبر داد و اعلام کرد، وزارت خارجه بر این باور است چین و روسیه در واقع به نفع ایران جلوی فتنه بالاتر را گرفته و رأیشان را برای دلسوزی به ایران مطرح کرده‌اند؛ بنابراین، تغییری در روابط تهران با مسکو و پکن روی نمی‌دهد.»
این موضعگیری تا آنجا عجیب و غیر منطقی است که حتی خود روس‌ها نیز با تمام جسارتشان تلاش نکرده‌اند اینگونه رأی خود را توجیه کنند.
به این سخنان توجه کنید: «تصمیم مسکو برای حمایت از تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران اشتباه بوده و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به روابط میان جمهوری اسلامی و روسیه لطمه وارد آورده است».
سخنان بالا را یک مقام ایرانی یا اپوزوسیون روسی بیان نکرده است، بلکه این سخنان متعلق به «ولادیمیر ژیرینوفسکی»، نایب رییس مجلس دومای روسیه و رهبر حزب لیبرال ـ دمکرات روسیه یک روز پس از رأی مثبت روسیه به قطعنامه ضد ایرانی است.
اگر سخنان نایب رئیس کمیسون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی را نقل قول درستی از وزارت خارجه کشورمان بدانیم، آنگاه با ابراز تاسف شدید نسبت به چنین تحلیل کم مایه و سخنان ناراحت کننده‌ای باید به طور کل، اقدامات ایران برای جلوگیری از تصویب قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران، رفتار اعضای دایم و غیر دایم شورای امنیت و همچنین راهبردهای سیاست خارجی کشورمان را مورد تردید و پرسش جدی قرار دهیم.
اگر اقدام روسیه و چین ـ به زعم وزارت خارجه ایران ـ در دادن رأی مثبت به تحریم‌ها علیه کشورمان جلوگیری از فتنه‌ای بالاتر بوده، پس تلاش‌های گسترده و هزینه بسیار ما برای متقاعد کردن اعضای شورای امنیت در رأی منفی دادن به قطعنامه تحریم‌ها چه در قالب سفرهای وزیر امور خارجه و چه رایزنی‌های آقای رئیس جمهور برای چه بوده است؟
این فتنه بزرگتری که وزارت خارجه به واسطه آن رأی چین و روسیه علیه کشورمان را با آن توجیه می‌کند، چیست؟ چرا مردم حق ندارند از این فتنه بزرگتر آگاه شوند و اینکه این فتنه بزرگتر از سوی چه کسانی متوجه ایران بوده اکه رأی مثبت روسیه و چین علیه ایران باعث دفع آن شده است؟
اگر اینگونه است که آقایان وزارت خارجه می‌گویند، پس ما باید به جای تشکر، انتقادمان را به طرف برزیل و ترکیه متمایل کنیم که چرا به قطعنامه ضد ایرانی رأی منفی دادند و از لبنان دلگیر باشیم که رأی ممتنع داد؟ زیرا به ظاهر اگر منطق آقایان را بپذیریم، می‌توانیم نتیجه بگیریم که رأی نیاوردن این قطعنامه، موجب بر پا شدن فتنه بالاتری علیه ایران می‌شد. پس ترکیه، برزیل و لبنان را نیز به جای تشویق و قدردانی باید تنبیه و شماتت کنیم که چرا می‌خواستند ما را به دامن فتنه‌ای بزرگتر بیندازند؟!
و با همین استدلال، باید از آمریکا، فرانسه، انگلستان و هفت عضو غیر دایم شورای امنیت که علیه ما رأی دادند، تشکری مضاف کنیم که ما را از افتادن در فتنه ای بالاتر نجات داده‌اند!
بر پایه این گزارش، پس از خط و نشان‌های متعدد و البته بی‌سرانجام رئیس جمهور ایران علیه روسیه، این کشور به قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت رأی مثبت داد و علاوه بر رئیس جمهور و نخست وزیر روسیه، «میخاییل مارگلوف»، رییس کمیته امور بین‌المللی شورای فدراسیون روسیه نیز اینگونه خط تقابل با احمدی نژاد را ادامه داد که: «رییس جمهور ایران که در به کار بردن واژه‌های غیر عادی تمایل دارد، در ماه مه سال جاری به مقامات رسمی روسیه توصیه کرد که در سخنان و اعمال خود احتیاط کنند.»
مارگلوف افزود: این توصیه را می‌توان به خود رییس جمهور ایران کرد که بهتر است دوستان کشور خود را ـ که ضمنا چندان زیاد هم نیستند ـ از خود دور نکند.
اینگونه بود که روسیه درباره قطعنامه، خط خود را از ایران جدا کرد و مقامات ایرانی هم هر چه کردند، نتوانستند مانع این شوند و روسیه و چین از قطعنامه قاطعانه حمایت کردند و اکنون مقامات ایرانی پس از ناکامی در جلب نظر روسیه بر این باورند که روسیه و چین فی الواقع خیر ایران را خواسته و ایران را تحریم کرده‌اند تا فتنه بزرگتر پیش نیاید.حال این را که فتنه بزرگتر در عرصه بین‌المللی چیست، باید مقامات وزارت خارجه معنا کنند؛ هر چند که به تازگی در درون ایران، هر مخالفت با سیاست‌های دولتی را فتنه می‌نامند، شاید تصورشان این است که مردم دیگر به فتنه عادت کرده‌اند و به راحتی آن را می‌پذیرند و احتمالا چند صباح دیگر هم برای اقناع مردم پرونده‌هایی از سران این فتنه بین‌المللی رو خواهد شد.
طنز قضیه اینجاست که خود فعالان سیاسی روس هم حمایت قطعنامه از تحریم ایران را کاری اشتباه خوانده‌اند که به روابط این کشور با ایران ضربه زده است؛ اما وزارت خارجه ایران، این اقدام را دلسوزی روس‌ها می‌داند.
«ولادیمیر ژیرینوفسکی»، نایب رییس مجلس دومای روسیه و رهبر حزب لیبرال ـ دمکرات روسیه در این باره گفته است که، «تصمیم مسکو برای حمایت از تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران اشتباه بوده است» و «اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به روابط میان جمهوری اسلامی و کشور ما لطمه وارد آورده است».
وی همچنین اظهار داشته است که «ما فقط دستمان را به عنوان قبول در شورای امنیت بلند کردیم و مانند نمایندگان مجلس، دگمه رأی‌گیری را فشار دادیم، اما حالا میلیون‌ها نفر در ایران شعار «مرگ بر روسیه» را سر می‌دهند».
نایب رییس مجلس دومای روسیه ادامه داده است که ببینید آمریکایی‌ها چکار کردند؟ ایران را از شمار دوستان ما بیرون کرده و حالا این کشور را به سمت خود می‌‌کشاند و به همین واسطه پس از خروج، افغانستان و بغداد را به آنها می‌سپارند.
این گزارش می‌افزاید، اما چین بسیار مرموزانه و مزورانه به گونه‌ای خود را از همه هیاهوهای علیه ایران کنار کشید و بدون آنکه هزینه بسیاری برای پکن داشته باشد، وقیحانه علیه ایران رأی داد.
چینی‌ها به خوبی از جو اخیر حاکم در روابط ایران و روسیه و همچنین جنجال‌های پیرامون اقدامات ترکیه، برزیل و لبنان بهره برده و خود را پشت این رویداد‌ها پنهان کردند تا رفتار ناجوانمردانه آنها علیه ایران زیاد به چشم نیاید.
اما در مجموع و فارغ از تحلیل دلایل رفتار چینی‌ها و یا روس‌ها، موضوع اصلی سخنان عجیبی است که به نقل از مقامات وزارت خارجه گفته می‌شود، سخنانی که به نظر می‌رسد یا از سر مزاح بیان شده و یا توسط جریانی متمایل به روسیه و چین در وزارت خارجه دنبال می‌شود که گویی، بیش از منافع ملی ایران دغدغه حفظ وجهه دوستان چینی و روسی‌شان را دارند.